O jednom z nejnavštěvovanějších muzeí současnosti “ Španělská synagoga“
V roce 1994, před 30 lety, vrátil český stát po více než čtyřech desítkách let objekty Židovského muzea v Praze – Jewish Museum in Prague a převážnou část jeho sbírek židovské komunitě zastoupené Židovskou obcí v Praze a Federací židovských obcí. V neděli jsme decentně, za účasti mnoha významných hostů z řad židovských obcí i společenského života, připomněli tento důležitý milník v historii Židovského muzea v Praze – Jewish Museum in Prague.
Jménem Martina Baxy a Ministerstva kultury České republiky jsem přednesl pozdrav, kde jsem připomněl, jak důležitou činnost na poli starých ale i novodobých židovských dějin muzeum ve světovém kontextu má. Muzeum např. iniciovalo projekt “Orální historie” kde unikátním způsobem prezentuje pamětníky Holokaustu, nejčernějšího období dějin lidstva. To zasáhlo silně i pražskou, resp. českou židovskou komunitu jejíž historii právě muzeum z velké části představuje. Díky projektům muzea nebudou osudy nikdy zapomenuty.
Po více než čtyřech desítkách let, kdy se muzeum nacházelo v rukou státu a mnohá témata byla potlačována, se tak v roce 1994 začala psát nová kapitola, která dodnes se naplňuje absolutní návštěvností a celou řadou vědeckých projektů se světovým významem. Muzeum tak představuje ojedinělou kolektivní paměť nejen české a moravské židovské komunity, ale celého středoevropského regionu.
Přejeme hodně úspěchů. Díky paní ředitelce Pavle Niklové za pozvání!