Ano, byl to nákup století. Byl rok 1923. A kupovalo se umění.
A my si právě teď připomínáme sté výročí státního nákupu mistrovských děl francouzského umění 19. a 20. století.
Tehdejší ambiciózní počínání československých historiků dějin umění, umělců a také politiků s cílem dostat do sbírek mladého středoevropského státu co nejvíce francouzských mistrů umění 19. a 20. století je fascinující. Měl jsem tu čest spolu s ředitelkou Národní galerie Praha Alicja Knast a francouzským velvyslancem Alexis Dutertrem (Ambassade de France en République tchèque) jménem Ministerstva kultury České republiky a ministra Martina Baxy promluvit u příležitosti tohoto zdánlivě malého, ale ve skutečnosti zásadního výročí české umělecké scény a celé naší kultury.
Československý stát na nákup děl uvolnil pět milionů korun. V dobových relacích byla tato částka ekvivalentem 19 a půl kompletně vybavených stíhacích letounů Aero A-18 nebo 64 luxusních automobilů Laurin & Klement, typ 210, uvádí NGP. Pět milionů tehdejších korun stála také třeba brněnská vila Tugendhat dokončená v roce 1930, za stejnou cenu se tehdy dalo postavit několik desítek rodinných domů.
Nákup byl výsledkem dlouhodobého zájmu české kulturní scény o francouzské výtvarné umění a zároveň měl demonstrovat sympatie mezi mladým středoevropským státem a Francií na úrovni oficiální kulturně-politické diplomacie. Státní umělecké sbírky tak získaly okolo 260 uměleckých děl. Mimo jiné od autorů jako Georges Braque, Pablo Picasso, Auguste Renoir, Camillie Corot a dalších světoznámých umělců.
Velká část je dnes vystavena ve stálých expozicích 1796-1918: Umění dlouhého století a 1918-1938: První republika ve Veletržním paláci NGP. Tak neváhejte!