Neplýtvat lidským potenciálem na kopírování tabulek, zjednodušit, zefektivnit a dobře zacílit. Aneb digitalizace a reforma kulturních dotací bude!
Je to jeden z největších a nejnáročnějších úkolů, kde mě ministr Martin Baxa pověřil koordinací a řízením, není to jako vůbec snadný, stovky hodin jednání za námi, další stovky před námi, ale dáme to, postupně.
V pondělí se v Národním muzeum uskutečnil “Dotační konvent” – lehce neobvyklý název pro pracovní setkání vedení Ministerstva kultury České republiky se zaměstnanci, kteří vše kolem dotací zajišťují. Ale velmi potřebné a otevřené setkání, protože zejména úřad je tím místem, kde se vše děje a tvoří a zejména lidé jsou to nejcennější, co stát má…
Dotace jsou jednou z klíčových agend ministerstva kultury a pomáhají financovat českou kulturu v mnoha oblastech. Ročně se na různé druhy umění vydá více jak 2 mld korun v téměř 50 různorodých titulech či oblastech.
Celá reforma dotačních řízení má především zjednodušit složitou administrativu. A to nejen kolegům z ministerstva kultury, ale i samotným žadatelům a hodnotitelům.
Nejde o to škrtat peníze na dotační tituly, ale zajistit, aby tato důležitá forma podpory kultury a umění byla po všech stránkách efektivní.
Spolu s kolegy z ministerstva a týmu NIPOS pod vedením mé kolegyně a poradkyně Kateřiny Klementové už máme za sebou kus práce a věřím, že výsledkem bude jednodušší systém, který ulehčí kapacity našim úředníkům a zjednoduší proces pro žadatele. Z hlediska střednědobého by pak dotace měly odpovídat a navazovat na kulturní politiku státu, jejíž nové období se zároveň také ke schválení vládě příští rok připravuje.
Cílem je také jasné a transparentní hodnocení, předvídatelnost a naprostá automatizace vnitřních procesů – zní to hrozně nudně, ale je to prostě tak, i v kultuře je hodně byrokracie, že.
Je mi ctí být u toho, držte nám palce.