Blog Ondřeje Chrásta. 
Převážně o kultuře, politice a vzdělávání. 

Pražské Quadriennale – celosvětová přehlídka scénografie a divadelního prostoru,nevahájte!

autor: | Čvn 14, 2023 | Hlavní stránka, Kultura

2000 umělců působících v oblastech scénografie, performance, designu, architektury či vizuálního umění. To je právě probíhající Pražské Quadriennale (Prague Quadrennial) scénografie a divadelního prostoru!

Ještě stále máte šanci, až do neděle, většinu expozicí a dění v nich vidět! Např. v pátek 16. června budou výstavní prostory otevřeny do půlnoci zdarma, fakt neváhejte!

PQ udělilo včera večer své hlavní ceny. Jménem Ministerstva kultury České republiky a Martina Baxy jsem byl i já u toho a byla to jízda. Měl jsem také možnost navštívit několik expozic, či strávit den s francouzskou delegací a francouzským velvyslancem J. E. Alexisem Dutertrem a ředitelkou IDU, která PQ pořádá Pavla Petrova, se kterým jsme si v Národní galerii Praha navštívili skvělé francouzské expozice.

Předával jsem hlavní cenu odborné poroty „Zlatou trigu“ Pražského Quadriennale (PQ), světové přehlídky divadelní scénografie, získal tvůrčí tým Kypru s instalací Diváci ve městě duchů. Úspěch zaznamenal i český umělec David Možný s prací Limbo Hardware, který dostal dvě ceny, včetně té za Nejlepší koncept.

Pražské Quadriennale je nejvýznamnější celosvětovou přehlídkou scénografie a divadelního prostoru. Jádrem festivalu je současná scénografie vytvářející prostředí, která na lidskou imaginaci působí prostřednictvím všech smyslů – zraku, čichu, sluchu, hmatu i chuti. V roce 2015 získalo Pražské Quadriennale prestižní cenu EFFE a bylo jmenováno jedním z nejinovativnějších festivalů v Evropě.

A pro milovníky mých dlouhých textů, kdo se chce něco dozvědět, musí číst – z tiskové zprávy ke všem oceněným: Porota vybírala vítěze z téměř stovky výstav z 59 zemí a regionů. Celkem se dnes v centru letošního PQ v prostoru Jatka78 rozdalo 20 cen. PQ 2023 představuje tvorbu 2000 umělců působících v oblastech scénografie, performance, designu, architektury či vizuálního umění.

Zlatou trigu udílí odborná porota jedné z instalací Výstavy zemí a regionů či Studentské výstavy. Vybrala minimalisticky pojatou kyperskou výstavu Diváci ve městě duchů. Expozice se podle poroty vyrovnává s geopolitickým traumatem a úderným, ale zároveň citlivým způsobem vtahuje účastníka do příběhu města Famagusta, města duchů, které je v důsledku turecké invaze na Kypr už 46 let zcela opuštěné a uzavřené. Tvůrčí tým v čele s hlavní designerkou Melitou Coutou a pod kurátorským vedením Mariny Maleni navrhl koncept takzvané reverzní scénografie a představil skutečné místo jako dramatizovaný prostor.

Porotu zaujala také instalace Limbo Hardware vizuálního umělce Davida Možného, který ve Výstavě zemí a regionů reprezentoval Českou republiku. Jeho precizně zpracovaná instalace, pojatá jako stísněný pohled do šesti fragmentovaných situací, si pohrává s myšlenkou filmového vyprávění, kulis zhmotněných pro okamžitý vstup diváka, který jim sám dotváří situaci uvnitř díla. Možný pro svou výstavu využívá objekty nalezené v brněnských ulicích, čímž si také vysloužil cenu za nejvíce udržitelnou výstavu.

„Letošní PQ zachytilo nové směry a vývoj způsobené pandemií, která nenávratně změnila podobu scénografie. Druhou silnou rovinu cítím v naléhavosti ekologických a společensko-ekonomických krizí,“ uvedla k hodnocení poroty umělecká ředitelka Markéta Fantová.
Festival podle ní přináší rozmanitou scénu nápadů a inspirací z různých zemí a kultur, z níž vyzařuje i jistý pojící prvek. „Tím bude, řekla bych, odklon od tradiční struktury designerského týmu, který se skládá ze čtyř hlavních profesí: osvětlovač, kostýmní tvůrce, scénograf a zvukový designer, k více mezioborové týmové práci. Považuji tuto změnu za osvobozující a osvěžující,“ doplnila.

Autorkou libanonské instalace Puzzles (Skládačky), oceněné jako Nejlepší Studentská výstava, je Mara Ingea, absolventka Režie alternativního a loutkového divadla na pražské DAMU. V díle se odráží nedávná i současná historie jejího domovského města Bejrútu. Prostřednictvím materiálové asambláže a několika jednoduchých mechanismů vyjadřuje chaos a tragickou absurditu některých situací, které se v Libanonu odehrály v posledních čtyřech letech.

Pražské Quadriennale potrvá do 18. června. V pátek 16. června budou výstavní prostory otevřeny do půlnoci zdarma. (ČTK)

Please select facebook feed.

Something went wrong with the twitter. Please check your credentials and twitter username in the twitter settings.